Ryzyko środowiskowe |
Ryzyko związane z wpływem prowadzonej działalności biznesowej na środowisko naturalne i korzystaniem z jego zasobów w tym w szczególności utratą kontroli nad procesem uniemożliwiającym zapobieganie ponadnormatywnym zanieczyszczeniom, uszkodzeniom, zakłóceniom lub awariom instalacji lub urządzeń skutkującym negatywnie na środowisko. Ryzyko związane również z możliwością: braku aktualności decyzji środowiskowych, deponowania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych lub niezgodnie z warunkami eksploatacji obiektów do tego przeznaczonych, wystąpienia sytuacji kryzysowej (np. pożar, przemieszczenie mas ziemnych, zjawiska ekstremalne), wykorzystania odpadów niezgodnie z dopuszczonym kierunkiem przeznaczenia, braku właściwych zabezpieczeń ograniczających negatywny wpływ działalności Grupy Kapitałowej TAURON na środowisko, uwolnienia substancji niebezpiecznych do środowiska, protestów społecznych. Skutki ryzyka to: degradacja środowiska naturalnego oraz kary za niedotrzymanie wymagań środowiskowych, konieczność ich usunięcia, ograniczenie produkcji, opóźnienia w realizacji inwestycji, zanieczyszczenie źródeł wody w sposób uniemożliwiający ich wykorzystanie, zniszczenie siedliska, obiektu lub obszaru cennego przyrodniczo – kompensacja przyrodnicza, ograniczenia dalszego rozwoju biznesowego, utrata wizerunku Grupy Kapitałowej TAURON, ograniczenie możliwości korzystania z finansowych programów pomocowych. Ryzyko obejmuje również wzrost wymogów środowiskowych wynikających z zaostrzenia polityki klimatycznej UE. |

|
- Przyjęcie i wdrożenie Polityki Środowiskowej Grupy TAURON.
- Prowadzenie działalności biznesowej oddziaływującej na środowisko zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
- Bieżący nadzór nad dotrzymaniem warunków decyzji środowiskowych.
- Utrzymywanie wymaganego poziomu sprawności urządzeń redukujących zanieczyszczenia.
- Częsta ocena zgodności działań z wymaganiami prawnymi w zakresie ochrony środowiska.
- Realizacja inwestycji ze sfery ochrony środowiska w celu minimalizacji skutków niekorzystnego wpływu prowadzonej działalności wydobywczej i przeróbczej na środowisko i klimat.
- Aktywne poszukiwanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących wpływ działalności Grupy Kapitałowej TAURON na zmiany klimatu.
|
Ryzyko pogodowe |
Ryzyko związane z częstszym występowaniem anomalii pogodowych, w tym relatywnie wysokich temperatur zimą, większą intensywnością opadów mogąca powodować powodzie o każdej porze roku, opadami o nierównomiernym charakterze, skutkującymi dłuższymi okresami bezopadowymi, przerywanymi gwałtownymi opadami, nasileniem się procesów ewaporacji, wzrostem częstotliwości i intensywności huraganów, silnymi wiatrami z towarzyszącymi im incydentalnie trąbami powietrznymi i wyładowaniami atmosferycznymi, częstszym występowaniem susz oraz związanych z tym ograniczeniami w dostępie do wody, a także zwiększonym ryzykiem pożarów, bardzo wysokim zagrożeniem osłabienia drzewostanów, przez co drzewa będą bardziej podatne na uszkodzenia powodowane wiatrem. Skutki ryzyka to w szczególności: spadek wolumenu sprzedaży energii i ciepła, spadek wolumenu produkcji, pogorszenie wskaźników jakościowych i wpływ na przychód regulowany. |

|
- Modernizacja budowli wodnych mająca na celu optymalizację sposobu wykorzystania zasobów wodnych.
- Przygotowanie planów remontowych, przeglądów i czynności serwisowych z elastycznymi zapisami dotyczącymi terminów wykonania prac.
- Stały monitoring wietrzności i oblodzenia łopat wiatraków.
- Stały nadzór techniczny nad pracą poszczególnych wiatraków prowadzony przez firmy eksploatujące farmy.
- Monitoring i analiza nowych rozwiązań technologicznych ograniczających wpływ niekorzystnych warunków pogodowych na wielkość produkowanej energii elektrycznej.
- Stopniowe dostosowywanie majątku produkcyjnego do konsekwencji ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zmienności warunków pogodowych w szczególności w Obszarach Biznesowych wrażliwych na te czynniki.
|
Ryzyko majątku firmy |
Ryzyko związane z awariami maszyn i urządzeń, awariami sieci dystrybucyjnych (energia elektryczna, ciepło) powodowanymi m.in. przez ich eksploatację, ale również zdarzenia losowe w tym związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (burze, powodzie, huraganowe wiatry, fale upałów, pożary) będące następstwem m.in. zmian klimatu. Materializacja ryzyka wpływa na dyspozycyjność majątku a jej skutkiem są przestoje związane z awariami majątku, zwiększone koszty ich usuwania. Dodatkowo, może to być również niewywiązanie się z obowiązku mocowego powodujące w efekcie konieczność zawierania transakcji na rynku wtórnym lub zapłatę kar finansowych na rzecz PSE. |

|
- Optymalizacja nakładów inwestycyjnych na odtworzenie majątku, czynne monitorowanie stanu maszyn, urządzeń i instalacji.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i kultury pracy pracowników poprzez organizowanie kursów i szkoleń.
- Reagowanie na sytuację awaryjną poprzez obsługę techniczną oraz automatykę zabezpieczającą.
- Ubezpieczenie majątku od zdarzeń losowych (z wyłączeniem majątku pod ziemią).
- Wprowadzenie narzędzi informatycznych w obszarze doskonalenia monitoringu i zarządzania wskaźnikami awaryjności.
- Stały monitoring dyspozycyjności jednostek wytwórczych i redukcji zapotrzebowania oraz przenoszenie obowiązków mocowych wymagających zarezerwowania na dedykowane jednostki wewnątrzgrupowej rezerwy lub podmioty zewnętrzne.
- Aktualizacja działań związanych z obsługą rezerwy grupowej, ze szczególnym uwzględnieniem analiz funkcjonowania rynku wtórnego od stycznia 2021 r.
- Aktualizacja postojów remontowych w Grupie Kapitałowej TAURON.
- Stopniowe dostosowywanie majątku produkcyjnego do konsekwencji ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zmienności warunków pogodowych w szczególności w Obszarze Dystrybucja.
|
Ryzyko IT |
Ryzyka związane z bezpieczeństwem infrastruktury informatycznej, awariami infrastruktury IT. |

|
- Opracowanie i utrzymywanie planów zapewnienia ciągłości funkcjonowania infrastruktury IT.
- Okresowa identyfikacja i kategoryzacja zasobów IT w oparciu o cele dotyczące przywracania usług.
- Stosowanie rozwiązań IT o odpowiednich parametrach technicznych, zapewniających akceptowalny poziom niezawodności i sprawności działania (w tym również urządzenia UPS, modem GSM, telefony komórkowe).
- Planowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu ciągłości funkcjonowania i bezpieczeństwa infrastruktury IT.
- Przechowywanie i ochrona zapasowych danych.
|
Ryzyko bezpieczeństwa i ochrony mienia |
Ryzyko związane z naruszeniem integralności maszyn/urządzeń oraz bezpieczeństwem informacji obejmującym jej niewłaściwe przetwarzanie i nieuprawnione ujawnianie. |

|
- Monitorowanie realizacji opracowanych planów ochrony obiektów podlegających obowiązkowej ochronie.
- Utrzymywanie i aktualizacja procedur/planów awaryjnych.
- Nadzór nad przestrzeganiem obowiązujących zasad ochrony informacji.
- Regularne szkolenia pracowników w zakresie obowiązujących procedur bezpieczeństwa.
|
Ryzyko geologiczne |
Ryzyko związane z wpływem czynników geologicznych na działalność wydobywczą. |

|
- Wykonywanie otworów kontrolnych dla lepszego rozpoznania zalegania pokładów węgla.
- Kontynuowanie działań profilaktycznych w zagrożonych rejonach dla poprawy warunków geologiczno-górniczych i ochrony przed zagrożeniami naturalnymi (w tym m.in. strzelanie wyprzedzające mające na celu rozprężenie górotworu).
|