Kapitał społeczny​

gri

Budowanie i zarządzanie kapitałem społecznym Grupy TAURON opiera się na budowaniu wzajemnych relacji, zarówno wewnątrz organizacji, jak i względem otoczenia zewnętrznego.

W rozwoju kapitału społecznego ważną rolę odgrywa dialog społeczny, który dotyczy zarówno istniejących aktywów produkcyjnych, jak również jest związany z realizacją nowych inwestycji.

Grupa TAURON prowadzi politykę dobrego sąsiada, w ramach której dąży do poprawy warunków życia społeczności lokalnych oraz współpracuje z organami samorządowymi. Angażuje się ponadto w szereg przedsięwzięć na rzecz otoczenia, takich jak działalność charytatywna, edukacyjna, współpraca z ośrodkami akademickimi, wolontariat pracowniczy oraz wsparcie wielu ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Istotnym elementem kształtującym kapitał społeczny Grupy TAURON są szeroko adresowane projekty prospołeczne, realizowane zarówno za pośrednictwem spółek Grupy, jak i fundacji TAURON.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Grupa TAURON pomaga społeczeństwu ukraińskiemu, w tym trudnym dla nich czasie, m.in. poprzez współpracę z fundacjami oraz pomoc rzeczową, służącą do odbudowy infrastruktury energetycznej w Ukrainie.

  • Kodeks odpowiedzialnego Biznesu Grupy TAURON;
  • Rozwój kultury etycznej i zarządzanie zgodnością wśród pracowników;
  • Budowa trwałych relacji i aktywny dialog z otoczeniem;
  • Współpraca z odpowiedzialnymi dostawcami;
  • Promowanie kultury bezpieczeństwa pracy;
  • Angażowanie pracowników w rozwój firmy oraz edukacja i rozwój pracowników;
  • Wsparcie lokalnych inicjatywy za pośrednictwem Fundacji TAURON.

Zarządzanie kapitałem

Coraz większą rolę w zarządzaniu kapitałem społecznym odgrywają działania służące kształtowaniu odpowiednich warunków organizacyjnych i biznesowych, które są niezbędne do realizacji strategicznych celów w zakresie relacji z klientami i otoczeniem rynkowym, realizowane jest to m.in. poprzez:

  • promocję kultury zgodności (Compliance);
  • kształtowanie środowiska pracy opartego na szacunku, otwartości, rzetelności i sprawiedliwości oraz poszanowaniu prac człowieka poprzez wdrażanie i stosowanie określonych zasad postępowania (w tym m.in. Polityki Różnorodności, Polityki przestrzegania Zasad Etyki oraz przeciwdziałania Mobbingowi i Dyskryminacji w Grupie TAURON, Polityki Poszanowania Praw Człowieka w Grupie TAURON, Polityki Zarządzania Kapitałem Ludzkim w Grupie TAURON);
  • rozwój kultury BHP we wszystkich spółkach Grupy TAURON;
  • aktywną współpracę ze związkami zawodowymi i działalność Rzecznika Dialogu Społecznego;
  • rozwijanie procedur dotyczących ochrony danych osobowych;
  • działania dążące do całkowitej transparentności stosowanych praktyk w relacjach z klientami realizowane w ramach PRO Klienckiej Polityki Społecznej;,
  • zapewnienie dostępności, niezawodności i jakości dostaw produktów i usług do klienta oraz utrzymanie ciągłości działania realizowane w ramach Polityki Ciągłości Działania w Grupie TAURON.
  • 3-3

Osiągnięte rezultaty w ramach zarządzania kapitałem społecznym w Grupie Kapitałowej TAURON w latach 2020-2022

Osiągnięte rezultaty 2022 2021 2020
Liczba spotkań z organizacjami związkowymi w spółkach Grupy 291 315 334
Odsetek pracowników objętych układami zbiorowymi 95,3% 95,7% 95,6%
Nowe kategorie kluczowe oraz skonsolidowane, w ramach których przywiązuje się szczególną wagę do finansowej optymalizacji zakupów W ramach prowadzonej działalności, stosownie do potrzeb W ramach prowadzonej działalności, stosownie do potrzeb W ramach prowadzonej działalności, stosownie do potrzeb
Regularne spotkania ze społecznościami lokalnymi w celu przekazania informacji na temat prowadzonej działalności i jej wpływu na mieszkańców W ramach prowadzonej działalności W ramach prowadzonej działalności W ramach prowadzonej działalności
Liczba inicjatyw lokalnych i prospołecznych, w które włączyła się Fundacja TAURON 181 93 144
Liczba projektów zrealizowanych w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu 27 22 18

Kapitał społeczny a pozostałe kapitały

Kapitał społeczny oparty jest w dużej mierze na umiejętności dialogu oraz na zaangażowaniu pracowników w działania Grupy TAURON. Branża energetyczna w Polsce obecnie mierzy się z wyzwaniami dotyczącymi transformacji energetycznej, a dzięki otwartemu dialogowi wewnątrz organizacji możliwy jest stabilny rozwój i realizacja zamierzeń strategicznych, w tym rozwój kapitału produkcyjnego w kierunku technologii nisko i zeroemisyjnych. Dodatkowo, dzięki działaniom w ramach zrównoważonego rozwoju, w tym na rzecz lokalnych społeczności, możliwe jest „ocieplenie” wizerunku przedsiębiorcy i tym samym większa akceptacja dla planowanych inwestycji.

Działania związane z oferowanymi programami dla pracowników (np. oferta opieki zdrowotnej i programy profilaktyczne, karty multisport, świadczenia pozafinansowe, możliwości szkoleń i rozwoju, itp.) wzmacniają kapitał ludzki. Całokształt aktywności w obszarze kapitału społecznego prowadzi do lepszego postrzegania i rozpoznawalności marki TAURON co również ma wpływ na kapitał intelektualny.

Wyniki wyszukiwania