Cele strategiczne:
Głównym celem Segmentu jest wzrost mocy zainstalowanej w OZE do 1,6 GW w 2025 r. i do 3,7 GW w 2030 r.
Inwestycje w OZE stanowią podstawę transformacji Grupy TAURON, która zakłada:
- 0,7 GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej do 2025 r. i 1,1 GW do 2030 r.,
- 0,7 GW mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej do 2025 r. oraz 1,4 GW do 2030 r.,
- udział w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej z partnerami strategicznymi oraz własny development do 1 GW mocy zainstalowanej do 2030 r.; kolejne 1,1 GW mocy po 2030 r.
Działania koncentrować się będą także na poprawie efektywności energetyki wodnej, wdrażaniu technologii magazynowania energii, w tym elektrowni szczytowo-pompowych.
Dodatkowo, Grupa TAURON dążyć będzie do wykorzystania szans w ramach krajowego łańcucha dostaw do budowy morskich farm wiatrowych.
Perspektywy rozwoju:
Obserwowany jest dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, szczególnie w zakresie instalacji fotowoltaicznych (PV). Polska poprawiła odnotowany w 2021 r. rekord inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, dzięki czemu utrzymała się w trójce największych rynków solarnych w Europie. Według ogólnodostępnych źródeł, w 2022 r. zainstalowano w kraju 4,9 GW mocy w źródłach PV (w 2021 r.: 3,8 GW). Według stanu na koniec 2022 r., krajowa moc zainstalowana w źródłach PV wyniosła 12,2 GW.
Zmiany technologiczne dla farm wiatrowych przy sprzyjających regulacjach (ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych z 2021 r., liberalizacja tzw. ustawy odległościowej z 2023 r.) są szansą na rozwój obszaru.
Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wywołała kryzys energetyczny poprzez duże wzrosty cen surowców, w szczególności energetycznych, co przełożyło się na bardzo wysokie ceny energii elektrycznej. Wymusza to przyspieszenie rozwoju źródeł energii nisko- i zeroemisyjnych.
Wysokie ceny energii elektrycznej i kwestie ekologiczne będą napędzać rozwój odnawialnych źródeł energii. W perspektywie najbliższych lat rozwój obszaru OZE w Grupie TAURON będzie koncentrował się na inwestycjach w farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe na lądzie, a w dłuższej perspektywie – farmy wiatrowe na morzu.