(1) Obrót „Przychody” (wartość bezwzględna): przychody z każdej indywidualnej działalności. Jeżeli czynność występuje zarówno w A.1, jak i A.2 lub B, liczba odnosi się do części czynności, która odpowiada A.1, A.2 lub B. Dla działalności realizowanych w ramach tego samego segmentu operacyjnego Grupy TAURON podział przychodów między indywidualne działalności zgodny z zasadami raportowania skonsolidowanego przychodów Grupy.
A.2. pozycja ta reprezentuje nowe przyłączenia do sieci dystrybucyjnej spółki Grupy (okres ostatnich pięciu lat), dla których intensywność emisji GHG przekracza próg 100 gCO2eq/kWh i zostały wyłączone z A.1.
Najistotniejsze założenia przyjęte do ujawnienia za rok 2022: 100 % udziału działalności zgodnego z Taksonomią przypisano działalności Spółki TAURON Dystrybucja oraz TAURON Ekoenergia (OZE). W zakresie kogeneracji energii cieplnej/chłodniczej i energii elektrycznej z bioenergii (biomasa) dokonano odpowiedniego wydzielenia Obrotów („Przychodów”) w ramach segmentu operacyjnego Wytwarzanie. Podobnie częściowego wydzielenia Obrotów „Przychodów” dokonano dla spółki TAURON Nowe Technologie w zakresie montażu, konserwacji i napraw sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną oraz dla spółki TAURON Ciepło w zakresie dystrybucji ciepła (przychody za moc zamówioną). Nie wykazano przychodów z działalności obejmującej magazynowanie energii cieplnej.
W określeniu całości przychodów w ujęciu Taksonomii nie brano pod uwagę sprzedaży między segmentami operacyjnymi Grupy TAURON.
(2) Udziały obrotów „Przychodów”: procentowy udział Przychodów z każdej indywidualnej wyszczególnionej działalności do łącznych przychodów Grupy (A. + B.).
(3) Znaczący wkład w łagodzenie zmiany klimatu: odnosi się do udziału przychodów z każdej indywidualnej działalności gospodarczej (wskazanej w kolumnie „Przychody”), która przyczynia się do łagodzenia zmian klimatu. Jest to jedyny cel analizy dostosowania przepisów Taksonomii UE przedstawiony w tabeli, ponieważ uznano go za bardziej odpowiedni w porównaniu z celem dotyczącym przystosowania się do zmiany klimatu. Kryteria dotyczące pozostałych 4 celów środowiskowych nie są jeszcze dostępne.
|
(1) Nakłady inwestycyjne CapEx: inwestycje dla każdej indywidualnej działalności. Jeżeli czynność występuje zarówno w A.1, jak i A.2 lub B, liczba odnosi się do części czynności, która odpowiada A.1, A.2 lub B. Najistotniejsze założenia przyjęte do ujawnienia za rok 2022: 100 % nakładów CapEx w działalności w segmentach operacyjnych Dystrybucji i OZE przypisano jako zgodnego z Taksonomią.
A.2. pozycja ta reprezentuje nowe przyłączenia do sieci dystrybucyjnej spółki Grupy (okres ostatnich pięciu lat), dla których intensywność emisji GHG przekracza próg 100 gCO2eq/kWh i zostały wyłączone z A.1.
(2) Udział nakładów inwestycyjnych CapEx: procentowy udział inwestycji poszczególnych rodzajów działalności (aktywności biznesowych) w łącznych nakładach inwestycyjnych Grupy.
(3) Znaczący wkład w łagodzenie zmiany klimatu: odnosi się do udziału „nakładów inwestycyjnych” (CapEx) w każdej indywidualnej działalności gospodarczej (wskazanej w kolumnie „nakłady inwestycyjne”), która przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu. Jest to jedyny cel analizy dostosowania przepisów taksonomii UE przedstawiony w tabeli, ponieważ uznano go za bardziej odpowiedni w porównaniu z celem dotyczącym przystosowania się do zmiany klimatu. Jakkolwiek część wydatków jest związana również z wkładem w adaptację majątku do zmian klimatu to nie został on zidentyfikowany jako znaczny.
Kryteria dotyczące pozostałych 4 celów środowiskowych nie są jeszcze dostępne.
|
(1) Całkowity OpEx: OpEx dla każdej indywidualnej działalności. Jeżeli czynność występuje zarówno w A.1, jak i A.2 lub B, liczba odnosi się do części czynności, która odpowiada A.1, A.2 lub B.
A.2. pozycja ta reprezentuje nowe przyłączenia do sieci dystrybucyjnej spółki Grupy (okres ostatnich pięciu lat), dla których intensywność emisji GHG przekracza próg 100 gCO2eq/kWh i zostały wyłączone z A.1
(2) Udział OpEx: procentowy udział OpEx każdej indywidualnej działalności biznesowej z całkowitych zwykłych kosztów operacyjnych wymaganych przez Taksonomię na poziomie Grupy.
(3) Znaczący wkład w łagodzenie zmiany klimatu: odnosi się do udziału zwykłych kosztów operacyjnych dla każdej indywidualnej działalności gospodarczej (wskazanej w kolumnie koszty operacyjne), która przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu. Jest to jedyny cel analizy dostosowania przepisów taksonomii UE przedstawiony w tabeli, ponieważ uznano go za bardziej odpowiedni w porównaniu z celem dotyczącym przystosowania się do zmiany klimatu. Jakkolwiek część kosztów jest związana również z wkładem w adaptację majątku do zmian klimatu to nie został on zidentyfikowany jako znaczny.
Kryteria dotyczące pozostałych 4 celów środowiskowych nie są jeszcze dostępne.
OpEx wg definicji rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178 jako bezpośrednie, nieskapitalizowane koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi, działaniami w zakresie renowacji budynków, leasingiem krótkoterminowym, konserwacją i naprawami oraz wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą (utrzymaniem) składników rzeczowych aktywów trwałych przez przedsiębiorstwo lub osobę trzecią, którym zlecono na zasadzie outsourcingu działania niezbędne do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania tych aktywów.
|
(4) DNSH: dla każdego działania określone są cele środowiskowe spełniające kryteria DNSH „nie czyń znaczącej szkody”.
(5) Minimalne gwarancje: wskazuje, czy przestrzegane są minimalne gwarancje w rozumieniu Taksonomii dla każdej z indywidualnych działalności wyszczególnionych w tabeli.
(6) Kategoria: określa, czy działanie bezpośrednio przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu, czy jest działaniem wspomagającym lub przejściowym.
* działalność „Produkcja energii elektrycznej z energii wodnej” w zakresie Technicznych kryteriów kwalifikacji – istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu spełnia jedno z wymaganych kryteriów, przy czym w stosownych przypadkach sprawdzone zostało i spełnione jest kryterium „poziom emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia w wyniku wytwarzania energii elektrycznej z energii wodnej wynosi poniżej 100 g CO2 e /kWh.”, jednakże bez potwierdzenia strony trzeciej.
|