Polityka Klimatyczna Grupy TAURON jest zgodna z zapisami Komunikatu KE 2019/C209/01 oraz załącznikowego dla niej Raportu TCFD dla energetyki i wypełnia ich zapisy.
Wdrażane stopniowo od 2020 r. procedury należytej staranności uwzględniające kwestie klimatu zostały włączone w:
- Zarządzanie ryzykiem – procesowe zarządzanie ryzykiem klimatycznym w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej (dla 2020 r., 2025 r. oraz 2030 r.) jest realizowane począwszy od roku 2020.
- Zarządzanie majątkiem – adaptacja do zmian klimatu, mająca na celu ograniczenie wpływu ryzyk fizycznych, związanych z klimatem włączono w politykę zarządzania majątkiem Grupy TAURON od roku 2020.
- Zarządzanie kapitałem ludzkim, szkoleniami i rekrutacją pracowników – konsekwentnie realizowany jest szereg inicjatyw mających na celu podnoszenie świadomości pracowników w zakresie zmian klimatycznych oraz propagowanie wśród nich postaw proekologicznych. Ponadto jednym z celów Polityki Zarządzania Kapitałem Ludzkim jest budowanie relacji z klientami oraz wzmacnianie świadomości w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, a także promowanie Zielonego Zwrotu TAURONA. Zaangażowanie ekspertów wewnętrznych Grupy TAURON w ramach programu Akademii Trenerów Wewnętrznych, pozwala na sukcesywne szkolenia między innymi w tematyce odnawialnych źródeł energii oraz wyzwań związanych z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Diagnozowane są również kompetencje przyszłości w ramach procesu zarządzania wiedzą i wiekiem. Temat kompetencji w zakresie energetyki przyszłości realizowany był równolegle, jako jedno z działań w ramach Projektu GrEnFin – Greening Energy Market and Finance (dotyczący m.in. analizy rozwiązań biznesowych oraz wyzwań energetyki w zakresie potrzeb kompetencyjnych dla studentów i specjalistów w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz przygotowania przyszłych specjalistów w sektorze energetycznym w kontekście celów klimatycznych dla UE2030). Cyklicznie przeprowadzane są również kampanie informacyjne, przybliżające strategiczne cele Grupy TAURON, związane z Zielonym zwrotem TAURONA.
Ze względu na to, że trzy spółki TAURON Wytwarzanie, TAURON Ciepło oraz nowo nabyta Energetyka Cieszyńska są objęte obowiązkiem uczestnictwa w tzw. europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS), kwestie związane z klimatem są uwzględniane w operacyjnych procesach podejmowania decyzji w tych spółkach.