Kapitał finansowy​

gri

Źródłami finansowania Grupy Kapitałowej TAURON są: kapitał własny spółki, środki wypracowane w ramach prowadzonej działalności biznesowej oraz zobowiązania. Grupa realizuje szereg kapitałochłonnych inwestycji, głównie w obszarze dystrybucji. W roku 2022 wartość inwestycji wyniosła ponad 3,96 mld zł.

Grupa TAURON sukcesywnie zwiększa zakres wykorzystanych źródeł finansowania, ukierunkowanych na wspieranie przedsięwzięć związanych ze Strategią Grupy TAURON i Zielonym Zwrotem.

W 2022 r. TAURON zawarł nową umowę kredytu konsorcjalnego na kwotę 4,0 mld złotych; z którego środki mogą być przeznaczone na refinansowanie istniejącego finansowania, finansowanie wydatków inwestycyjnych Grupy TAURON, w tym segmentu OZE, oraz finansowanie wydatków ogólno-korporacyjnych Grupy TAURON, z wyłączeniem wydatków dotyczących aktywów węglowych.

Zawarta umowa konsorcjalna jest powiązana z realizacją wskaźników zrównoważonego rozwoju w postaci wskaźnika zwiększenia mocy OZE oraz wskaźnika redukcji emisji CO2.

Działania na rzecz transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i związane z tym inwestycje w sektorze elektroenergetycznym wspierane są środkami finansowymi Unii Europejskiej w postaci funduszy celowych, programów badawczych i innych instrumentów wspierających nowoczesne, zrównoważone inwestycje.

Z uwagi na fakt, że Grupa realizuje odpowiedzialną politykę środowiskową i klimatyczną oraz uwzględnia czynniki ESG, możliwe jest podejmowanie działań mających na celu pozyskanie finansowania zewnętrznego.

TAURON osiąga wyniki finansowe pozwalające na dalszy rozwój i realizację projektów strategicznych. Pomimo zmian w otoczeniu biznesowym, rosnące przychody oraz optymalizacja kosztów pozwalają na utrzymanie stabilnego wyniku oraz wskaźnika długu netto do EBITDA na akceptowalnym poziomie.

Kluczowe dane dotyczące kapitału finansowego Grupy Kapitałowej TAURON w latach 2020-2022

Kluczowe dane dotyczące kapitału 2022 2021 2020
Kapitał własny [mln zł] 16 614 16 524 16 727
Aktywa trwałe [mln zł] 35 053 33 855 33 585
WRA Segmentu Dystrybucja [mln zł] 20 499 18 988 18 255
Dług netto [krotność] 2,9x 2,4x 2,5x
Nakłady inwestycyjne [mln zł] 3 962 2 932 4 039

Zarządzanie kapitałem

Zarządzanie kapitałem finansowym odbywa się w Grupie TAURON poprzez:

  • utrzymywanie stabilności finansowej dzięki działaniom optymalizującym wydatki i strukturę aktywów,
  • konsekwentną realizację planu optymalizacji finansowania,
  • współpracę z bankami i instytucjami finansowymi,
  • poszukiwanie optymalnych źródeł finansowania,
  • pozyskiwanie preferencyjnych pożyczek na finansowanie inwestycji pozytywnie odziaływujących na środowisko,
  • zabezpieczenie ryzyka finansowego,
  • efektywne zarządzanie płynnością finansową Grupy.
  • 2-6

Osiągnięte przez Grupę Kapitałową TAURON w latach 2020-2022 rezultaty w ramach zarządzania kapitałem finansowym

Osiągnięte rezultaty: 2022 2021 2020
Przychody ze sprzedaży [mln zł]** 37 341 25 614 20 850
EBITDA [mln zł] 4 016 4 152 4 226
Marża EBITDA [%] 10,8% 16,2% 20,3%
Przepływy z działalności operacyjnej [mln zł] 2 775 4 955 4 042
Dług netto/EBITDA [krotność] 2,9x 2,4x 2,5x
Zysk (strata) netto [mln zł]** (134) 385 (2 173)
Długoterminowy rating* BBB- BBB- BBB-
* 18 października 2021 r. agencja ratingowa Fitch potwierdziła długoterminowe ratingi spółki TAURON Polska Energia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie „BBB-” z perspektywą stabilną.
** z działalności kontynuowanej i zaniechanej.

Kapitał finansowy a pozostałe kapitały

W Strategii Grupy na lata 2022-2030 kapitał finansowy pełni ważną rolę. Podkreślono znaczenie stabilnej sytuacji finansowej, która wspiera sprawną i efektywną organizację. Grupa TAURON będzie się koncentrować na zapewnieniu finansowania inwestycji i działalności operacyjnej również z wykorzystaniem partnerstw strategicznych i kapitałowych. Jednym z kluczowych kierunków jest maksymalne wykorzystanie funduszy dedykowanych na transformacje energetyczną. Takie podejście podyktowane jest zarówno wyznaczonym celem poprawy efektywności mierzonej wzrostem EBITDA na zatrudnionego jak i potrzebą realizacji ambitnego programu inwestycyjnego. Inwestycje realizowane będą głównie w obszarze dystrybucji energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii, na które przeznaczone zostanie ponad 80% planowanych nakładów oraz w obszarze ciepłownictwa, gdzie na dekarbonizację źródeł ciepła i modernizację sieci ciepłowniczych zaplanowano ponad 8% nakładów Grupy TAURON.

Transformacja energetyczna Grupy Kapitałowej TAURON wymaga wzmocnienia infrastruktury dystrybucyjnej, zarówno poprzez jej rozbudowę jak i modernizację, przyłączanie nowych odbiorców i cyfryzację. Działania te jako priorytetowe będą mieć zapewnione źródła finansowania. Podobnie ze wzrostem mocy w odnawialnych źródłach energii, które również wymagają znacznych nakładów finansowych.

TAURON jako największy dostawca ciepła dla aglomeracji śląsko-dąbrowskiej musi również zadbać aby w sposób efektywny ekonomicznie zapewnić stabilne dostawy ciepła dla firm i gospodarstw domowych. Rosnące wymagania środowiskowe, oczekiwania klimatyczne i zwiększające się zapotrzebowanie na moc ciepłowniczą również wymagają znacznych nakładów finansowych.

Realizacja programu inwestycyjnego do 2030 roku pozwoli Grupie TAURON pozostać liderem dystrybucji energii elektrycznej oraz kluczowym uczestnikiem rynku wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w Polsce.

Więcej informacji na temat kapitału finansowego znajduje się w sekcji „Wyniki Finansowe Grupy Kapitałowej TAURON”.

Wyniki wyszukiwania