Ochrona klimatu w strategii i modelu biznesowym
Mając świadomość postępujących zmian klimatu i ich skutków, jak również ważnej roli i zadań sektora elektroenergetycznego w szeroko rozumianym przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, Grupa TAURON podejmuje działania dążące do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na klimat i środowisko oraz możliwie dużego wykorzystania szans z tym związanych.

Grupa została zorganizowana w długim łańcuchu działalności, obejmującym wszystkie etapy budowania wartości: od pozyskania paliwa przez wytworzenie i dystrybucję energii, aż po sprzedaż tego produktu odbiorcy finalnemu. Dla branży energetycznej wpływ klimatu, to zarówno zjawiska atmosferyczne, jak i zmiany regulacyjne oraz zmiany postaw klientów. Wszystko to nie pozostaje bez znaczenia dla modelu biznesowego i Strategii. Grupa TAURON monitoruje zmiany w obszarze regulacji, zarówno europejskich jaki i krajowych, ukierunkowanych na minimalizowanie negatywnego oddziaływania na klimat, i środowisko oraz odejście instytucji finansowych i ubezpieczycieli od współpracy z podmiotami posiadającymi aktywa węglowe. Powyższe determinuje wagę kwestii klimatycznych i środowiskowych oraz rozwój OZE w Grupie TAURON. Zgodnie z przyjętą w maju 2019 roku Aktualizacją Kierunków Strategicznych, do 2030 roku Grupa TAURON obniży emisyjność o ponad 50%, co prezentuje rysunek.


Przy scenariuszu zakładającym ocieplenie na poziomie najwyżej 2⁰C, zmiany w otoczeniu zewnętrznym będą przebiegać ewolucyjnie, jako efekt rosnącej świadomości społeczeństwa i przedsiębiorców i coraz większej dostępności nowych technologii. Jeżeli działaniami ewolucyjnymi nie uda się powstrzymać wzrostu temperatury i prognozy stanowczo wskazywać będą, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia wzrostu średniej temperatury o ponad 2°C powyżej wartości z epoki przedprzemysłowej, zmiany w otoczeniu zewnętrznym, w szczególności w obszarze regulacji, organizacji systemu energetycznego i modelu wytwarzania energii oraz świadomości i zachowań klientów, będą głębsze i bardziej dynamiczne.

Poprawa efektywności energetycznej oraz poziomy emisji gazów cieplarnianych w 2021 roku zostały zaprezentowane w rozdziale E 1.1.2. Grupa TAURON w obszarze środowisko – działalność, wpływ, ochrona, rezultaty i E 1.1.4. Grupa TAURON a klimat i zrównoważony rozwój biznesowy – działalność, wpływ, trendy, rezultaty.
W dłuższej perspektywie, oddziaływanie Grupy TAURON na zasoby naturalne będzie się zmniejszało, zarówno za sprawą konieczności spełnienia spodziewanych zaostrzeń wymagań środowiskowych i polityki klimatycznej, poprzez inwestycje w nowe, nisko- i zeroemisyjne źródła energii, ale także dzięki trwałemu wyłączaniu wyeksploatowanych jednostek konwencjonalnych, bądź ich wydzieleniu z Grupy TAURON.
Transformacja Grupy w kierunku energetyki nisko- i zeroemisyjnej wpłynie na model biznesowy, przesuwając w łańcuchu wartości miejsce generacji przychodów.
Więcej na temat Strategii Grupy TAURON w rozdziale 2 Strategia Grupy TAURON na lata 2016 – 2025.